Autolek Porady mechanika Naprawa skrzyni biegów

Naprawa skrzyni biegów

Naprawa skrzyni biegów

Niemal każda naprawa skrzyni biegów niezależnie od jej rodzaju czy to jest skrzynia pochodząca z samochodu osobowego czy też dostawczego, wymaga wykonania szeregu standardowych zabiegów, które można śmiało nazwać procedurą. Pierwszym etapem w kolejności jest oczywiście ściągnięcie skrzyni biegów poprzez odłączenie jej od reszty pojazdu oraz usytuowanie na odpowiednio przystosowanym stole.

Następnie wylewany jest z niej olej, który sam w sobie może dostarczyć wiele informacji odnośnie tego co jest przyczyną awarii. Jeżeli olej wylany ze skrzyni biegów znacząco się mieni oznacza to, że znajdują się w nim opiłki metalu, które zwiastują uszkodzenie mechaniczne jednej z zębatek lub też zużyte łożysko wewnątrz skrzyni biegów.

Kolejnym krokiem jest moment kiedy to wszystkie śruby oraz dodatkowe zabezpieczenia skrzyni biegów zostają wstępnie wykręcone oraz odbezpieczone.

Po takim przygotowaniu skrzynia jest już przygotowana do tego aby można było ściągnąć jedną z części obudowy oraz zobaczyć pełny mechanizm wraz ze wszystkimi zębatkami i łożyskami. Tutaj wszystko wychodzi na jaw bowiem wszelkie uszkodzone elementy widać już na pierwszy rzut oka. Nie mniej jednak należy teraz rozebrać wszystko na części pierwsze i po zakończeniu pełnej diagnozy przygotowywane są nowe części, które zastąpią te które nie nadają się już do użytku.

Po wymianie łożysk oraz pojedynczych biegów, skrzynia jest składana i wykonywane są testy mające na celu sprawdzenie czy synchronizacja jest prawidłowa. Naprawa skrzyni biegów tak na prawdę nigdy nie kończy się na stole. Jeżeli diagnoza udała się pomyślnie, następuje ponowne złożenie obudowy, skręcenie wszystkich śrub, założenie zabezpieczeń i ponowny jej montaż w samochodzie.

Po założeniu i solidnym zamocowaniu wszystkich części nalewany jest specjalny olej do skrzyni biegów i samochód udaje się na ostateczny test jazdy, który daje stuprocentową pewność czy wszystko działa poprawnie oraz czy nie występują jeszcze inne problemy, których źródłem niekoniecznie jest skrzynia biegów ale może mieć wpływ na jej prawidłową pracę.

Powrót

ul. Juliana Klaczki 31

51-151 Wrocław


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Autolek 2022