Autolek Porady mechanika Automatyczne skrzynie biegów wciąż w cieniu

Automatyczne skrzynie biegów wciąż w cieniu

Automatyczne skrzynie biegów wciąż w cieniu

Automatyczna skrzynia biegów została stworzona, by podwyższać komfort jazdy. Jest to niezwykle wygodne dla osób, które gorzej radzą sobie z wielozadaniowością. Kierowca nie musi martwić się zmianą biegów, a może skupić się na dokładnej obserwacji drogi i trzymaniu przez cały czas jazdy dwóch dłoni na kierownicy. Jednak, w Polsce to rozwiązanie nie jest często wybierane przez kierowców. Dlaczego?

W Polsce bardzo popularne jest sprowadzanie aut z innych krajów. Samochody, które wyposażone są w automatyczną skrzynie biegów często zawodzą kierowców. Głównie przez częste usterki, bądź zacinanie się tego elementu, ale też wysokie koszty eksploatacji. Należy jednak wziąć pod uwagę to, iż kupując auto sprowadzane z zagranicy można ulec licznym oszustwom, najczęściej jest to ingerencja w liczbę przejechanych kilometrów. Nie ma się co dziwić, że kupujący jest zaskoczony, gdy w aucie, które nie przejechało zbyt wiele, psuje się skrzynia biegów, która w rzeczywistości jest o wiele bardziej zużyta. Na podstawie takich doświadczeń polskich kierowców powstała opinia o awaryjności automatycznych skrzyni biegów. Dlatego też, zamiast zastanawiać się nad tym, czy kupić używane auto z ręczną, czy automatyczną skrzynią biegów, warto się zastanowić, czy kupować auto z zagranicy. Niezwykle istotne jest, aby dokładnie sprawdzić samochód, który pochodzi z innego kraju.

Automatyczne skrzynie biegów zdecydowanie poprawiają komfort jazdy, jednak faktem jest, iż ich naprawa jest często skomplikowana oraz kosztowna. Nie jest łatwo znaleźć dobry warsztat, który poprawnie zdiagnozuje źródło problemu i poradzi sobie z naprawą usterki. Gdy skrzynia się zacina, lub bez wyraźnego powodu przechodzi w tryb awaryjny, najczęściej trzeba wymienić elektrozawory ciśnieniowe. Kierowcy natomiast często w pierwszej kolejności wymieniają olej. Dość częstym usterkom ulegają również taśmy, które zrywają się, bądź przecierają. Wiele uszkodzeń powstaje w skutek złej eksploatacji. O automatyczną skrzynie biegów należy dbać, aby uniknąć szybkiego zużywania się, czy psucia niektórych części. Niestety, niewielu kierowców o tym myśli, a awarie traktuje jako wady tego typu skrzyń biegów. Nie należy oszczędzać na oleju, ważne jest nie tylko to, aby utrzymywać jego odpowiedni poziom, ale także, by był on dobrej jakości. Częstym błędem, który może powodować uszkodzenia skrzyni biegów jest wrzucanie biegu w momencie, gdy silnik jest na wysokich obrotach. Nie powinno się w takim momencie lawirować między biegiem przednim, czy tylnym. To zbyt nagłe posunięcie może powodować mechaniczne wewnętrzne usterki automatycznej skrzyni biegów.

Są również kierowcy, którzy źle się czują, gdy nie mają całkowitej kontroli nad pojazdem. Dlatego też wybierają samochody z ręcznymi skrzyniami biegów. Jednak, obecnie automaty posiadają wiele trybów, a jednym z nich jest manualna obsługa skrzyni biegów. Pozwala to na samodzielną zmianę biegów w momencie, gdy uważa się, iż będzie to najbezpieczniejsze. To ciekawe rozwiązanie, dzięki różnym opcjom jazdy można w każdych warunkach drogowych być w pełni zadowolonym z działania automatycznej skrzyni biegów. Przy zmianie samochodu warto wziąć pod uwagę modele z automatyczną skrzynią biegów. Choć wciąż są one rzadko wybierane przez polskich kierowców, to jednak będą stopniowo wypierać modele z ręcznymi skrzyniami biegów.

Powrót

ul. Juliana Klaczki 31

51-151 Wrocław


Wszelkie prawa zastrzeżone dla Autolek 2022